Unutmadık!

19 Aralık 2003

Basın

Geçen yıl 19 Aralık'ta yitirdiğimiz yazar-eleştirmen-yayıncı Memet Fuat için bir Danışma Toplantısı düzenlendi.

Yayın ve edebiyat dünyasından Memet Fuat'ı yakından tanıyan ve izleyenlerin katıldığı toplantıda, kurulması düşünülen Memet Fuat Kitaplığı ve Memet Fuat Ödülleri görüşüldü.

Bir alt kurulun bir süredir yaptığı Memet Fuat Kitaplığı ve Memet Fuat Ödülleri hazırlıkları toplantıya katılanlarca çeşitli yönleriyle irdelendi. Danışma Toplantısı'na sunulan öneriler şöyle:

Memet Fuat Kitaplığı

Memet Fuat 50 yıllık yazarlık yaşamında özellikle eleştiri-deneme-inceleme alanlarında ürün verdi. Bu süreçte kendisi için büyük bir kitaplık oluşturdu. 8 000 kadar kitabın bulunduğu bu kitaplık ağırlıkla, Memet Fuat'ın yazılarını, kitaplarını hazırlarken kullandığı kaynak kitaplardan, edebiyat-sanat alanındaki başvuru kitaplarından, dergi koleksiyonlarından oluşuyor. Bu kitaplığın, Memet Fuat'ın resimleri, eşyaları, bu arada Piraye Koleksiyonuyla birlikte, edebiyatla ve sanatla ilgilenenlerin, bu alanlarda çalışma yapacakların yararlanması amacıyla, İstanbul'da merkezi bir yerde Memet Fuat Kitaplığı adı altında açılması amaçlanıyor.

Memet Fuat Ödülleri

Memet Fuat'ın öne çıktığı 3 alanda her yıl 3 ödül verilmesi de Danışma Toplantısı'nda görüşülüyor. Bunlar, Memet Fuat Yayıncılık Ödülü, Memet Fuat Eleştiri Ödülü ve Memet Fuat Deneme Ödülü.

Tüyap, Yapı Kredi Yayınları ve Adam Yayınları tarafından kurumsal olarak destekleneceği açıklanan Memet Fuat Kitaplığı ve Memet Fuat Ödülleri'nin 2004 içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Danışma Toplantısına katılanlar:

Adnan binyazar, Ataol Behramoğlu, Bertan Onaran, Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Elçin Yahşi, Erdal Alova, Güven Turan, Hami Çağdaş, Handan Şenköken, Hasan Kuruyazıcı, Haydar Ergülen, İnci Asena, Müslim Çelik, Nazar Büyüm, Öner Ciravoğlu, Refik Durbaş, Sait Maden, Samih Rifat, Semih Gümüş, Selahattin Özpalabıyıklar, Tahsin Yücel, Turgay Fişekçi, Uğur Kökden, Ülkü Tamer, Yurdanur Salman, Konur Ertop, Eray canberk, Nurdan Gürbilek

Toplantıdan fotoğraflar: